ARDO FORUM

Miresevini ne forumin tone.
 
ForumForum  PortalliPortalli  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  ChatChat  

Share | 
 

 Kosovarėt njerėzit mė optimistė nė botė.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
My Love

avatar

Numri i postimeve : 34
Age : 29
Location : Albania
Registration date : 17/12/2007

MesazhTitulli: Kosovarėt njerėzit mė optimistė nė botė.   Sun Jan 13, 2008 10:42 pm

Kosovarėt sėrish ndėr njerėzit mė optimistė nė botė

Hulumtimi i Fundvitit i Zėrit tė PopujveTM nga Gallup International, ka nxjerrė kosovarėt sėrish nė majėn e listės sė njerėzve mė optimistė nė botė. Para kosovarėve – qė janė pozicionuar nė vendin e dytė nė botė - mė optimistė janė treguar vetėm banorėt e Hong Kongut.

Gjithashtu ne kete Sondazh del qe Shqiptaret e duan Ameriken me shume se vete Amerikanet.

Kuotė:
Conversely, over half of all respondents in Canada (54%), Latin America (53%) and Western Europe (51%) are opposed to increasing US influence.
The survey also shows that as regards USA, the most positive countries are Albania (71%), Kosovo (61%), and Panama (45%), and the US itself (45%). Conversely, the countries with the highest proportions of people declaring that US should have less influence are Bosnia-Herzegovina (80%), Luxembourg (74%), Greece (73%), Serbia (72%), and Finland (71%).

Mė shumė se gjysma e respondentėve nė Kanada (54%), Amerikė Latine (53%) dhe Evropė Perėndimore (51%) janė kundėr rritjes sė ndikimit tė SHBA-ve.
Hulumtimi gjithashtu tregon se sa i pėrket SHBA-ve, vendet mė pozitive janė Shqipėria (71%), Kosova (61%) dhe Panamaja (45%) dhe vetė SHBA-tė (45%).
Nė anėn tjetėr, vendet ku shumica e njerėzve deklarojnė se SHBA-tė duhet tė kenė mė pak ndikim janė Bosnja dhe Hercegovina (80%), Luksemburgu (74%), Greqia (73%), Serbia (72%) dhe Finlanda (71%).

Pra Shqiptaret duan Ameriken me shume seē Amerikanet duan vendin e tyre


Duke shikuar rezultatet nėpėr vendet individuale, lista e vendeve nė top dhjetėshe duket e njohur, sepse thuaja se tė gjitha vendet mė optimiste nė botė sivjet, janė po ato qė ishin edhe vitin e kaluar.

Hong Kong ėshtė numėr 1, me 71% tė njerėzve qė thonė se viti 2008 do jetė mė i mirė se sa viti 2007, i pasuar shumė afėr nga Kosova, e administruar nga UN (68% kėtė vit, dhe nė vendin mė tė lartė nė shtatė valėt e fundit tė Zėrit tė Popujve, Hulumtimi i Fundvitit). Po ashtu optimiste janė Kolumbia (66%), Zelanda e Re (57%), Australia dhe Venezuela (53%).

Hulumtimi i Fundvitit i Zėrit tė PopujveTM nga Gallup International, tregon se njė e treta (33%) e mė shumė se 50,000 njerėzve tė intervistuar nė mbarė botėn janė optimist pėr vitin qė po vjen, pėrderisa ēereku i tyre (26%) janė pesimist dhe 32% nuk parashohin ndryshime tė mėdha.

Analiza e trendit tė tė dhėnave tregon se qytetarėt e botės e presin vitin 2008 me mė pak shpresė se sa vitin 2007, por 43% e presin me gėzim vitin qė po vjen.

Duke shikuar nėpėr regjionet e botės, Amerika Latine ėshtė regjioni mė optimist, pėrderisa, si edhe nė hulumtimin e vitit tė kaluar, pikėpamjet mė negative hasen nė Evropėn Perėndimore.

Duke shikuar nė anėn tjetėr tė shkallės optimizėm/pesimizėm, Senegali dallohet me mė shumė se gjysmėn e tė intervistuarve (53%) tė cilėt thonė se viti 2008 do jetė mė i keq se viti 2007.

Greqia ėshtė pėrsėri njėra ndėr shtetet mė pesimiste nė botė, si edhe disa shtete tjera mesdhetare qė po ashtu janė nė listė. Ėshtė interesant tė pėrmendet se pėrfshirja e Zvicrės dhe Irlandės nė ligėn e pesimistėve ka edhe anėn tjetėr: nė tė dyja kėto shtete mendimet janė shumė tė polarizuara (Irlanda 39% pesimistė krahasuar me 47% optimistė, Zvicra 43% vs. 37%).

Hulumtimi ėshtė zhvilluar nė periudhėn ndėrmjet tetorit dhe dhjetorit, ku njerėzve nė 54 vende tė kontinenteve tė ndryshme, iu ėshtė parashtruar pyetja “Sa u pėrket juve, a mendoni se viti 2008 do jetė mė i mirė, apo mė i keq sesa viti 2007?”.

Top Optimistėt

Viti 2008 do jetė mė i mirė se viti 2007
Hong Kong 71%
Kosova 68%
Kolumbia 66%
Zelanda e Re 57%
Venezuela 53%
Australia 53%
Suedia 51%
India 51%
Kanada 50%
Argjentina 49%

Top Pesimistėt

Viti 2008 do jetė mė i keq se viti 2007
Senegal 53%
Greqia 48%
Italia 44%
Ēekia 43%
Zvicra 43%
Jordania 43%
Portugalia 41%
Egjipti 41%
Irlanda 39%
Panama 37%

Burimi:
http://www.voice-of-the-people.net/
http://www.indexkosova.com/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://loves.forumotion.com/
 
Kosovarėt njerėzit mė optimistė nė botė.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
ARDO FORUM :: Temat Ditore-
Kėrce tek: