ARDO FORUM

Miresevini ne forumin tone.
 
ForumForum  PortalliPortalli  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  ChatChat  

Share | 
 

 poezi te dhimbshme

Shko poshtė 
AutoriMesazh
blerta

avatar

Numri i postimeve : 35
Registration date : 18/12/2007

MesazhTitulli: poezi te dhimbshme   Fri Feb 15, 2008 7:20 pm

Perse o Zot?

Perse o Zot jetime me le?
Cfare mekatesh kam bere?
Qe pa njerez ne kete bote me le?
A nuk te erdhi gjynah o i madhi Zot
per nje foshnje te pafajshme vetem
ne kete bote te mallkuar?
Perse o Zot sme ndihmove?
Perse jeten ti ma shkatarove?
Tek ty kam humbur cdo besim
Se ti ma vrave shpirtin tim.
Nenen ti ma more
E jeten time e turbullove
E dije qe pa te une sdo te kisha jete
Por ti nuk pyete, me le vetem ne kete bote te mjere.
Gjithe jeta me vajti duke vuajtur
Perse jeten time kaq te mjere e paske shkrujatur?
Perse nuk ke pak meshure o i madhi Zot?
Pse valle se kupton se ne kete bote une jam e kote?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
blerta

avatar

Numri i postimeve : 35
Registration date : 18/12/2007

MesazhTitulli: Re: poezi te dhimbshme   Fri Feb 15, 2008 7:23 pm

Fėmijėria e humbur


Ti linde nga dy prindėr, qė bashkė kurrė si ke parė,
sa shumė qė tė munguan, nė fėmijėrinė e vrarė,
jo pėrkėdhelje s'njohe, se ndjeve kurrė ngrohtėsinė,
nė qoshe vetėm rrije, mendoje lumturine...

Shikoje moshatarėt me prindėrit tė rrethuar,
dhe ti gjithmonė e vetme,e strukur,e lėnduar,
si ta doje tė ishe, jo kaq e dėshpėruar,
njė mrekulli kėrkoje, pėr shpirtin e munduar...

Dhe luteshe ti e vetme, dikush tė tė dėgjonte,
njė shishe nė det hodhe, askush nuk e shikonte,
nga dallgėt seē u mor, nė thellėsi e futėn,
njė letėr me lot shkruar, rrymat diku e zhdukėn..

Dhe vitet po kalonin, po lotėt s'po shteronin,
mungesėn shumė e ndjeje, me ty ėngjėjt lotonin,
ata i kishe shokė, me ta ndaje hidhėrimin
njė botė imagjinare..asaj ja dhe besimin...

Dhe ėngjėjt tė mėsuan, se jeta tė ish dhėnė,
aty duhej luftuar, nė tokė pėr tė mos rėnė,
me forcėn tė pajisėn, dhe krahėt ty ti dhanė,
"vazhdo tė ecėsh para, gjithmonė do na kesh pranė"!

E vetme more rrugėt, ku shkoje as vetė s'dije,
me jetėn do luftoje, dhe fatin ti do gjeje,
shpresa tė shoqėronte, si hije pas gjithmonė,
jo s'kishe mė ti frikė, pėr lumturinė s'ish vonė..

Natyrėn shumė e doje, dhe sytė po tė shkėlqenin,
me hėnėn bisedoje, dhe yjet t'u rrėfenin,
nga dielli lart shikoje, dhe rrezet ty tė ngrohnin,
dhe ėngjėjt prapė me ty, vazhdonin bisedonin...

Papritur e kuptove, sa shumė qė ishe rritur,
sa shpejt vitet kaluan, nuk ishe mė e mitur,
po prapė sa do tė doje tė thoje fjalėn "nėnė",
te dy seē tė mungonin, dėshira s'tė kish lėnė..

Dėshira pėr ti parė, dėshira pėr ti puthur,
jo s'munde ti urreje dhe zotit i je lutur,
i'u lute qė ti njihje, i'u lute qė ti falte,
me zemėr i kėrkoje, asgjė nuk mund tė ndalte...

Larg vendit tėnd ti ike, kurbetin ti e njohe,
vazhdoje drejt njė rrugė, ku veten do e zgjoje,
njerėzit tė vlerėsuan dhe shumė tė pėrkrahėn
dhe prapė ėngjėjt tė flisnin,jo kurrė ata s'u ndalėn...

Kurbeti ty tė rriti, sa shumė gjėra mėsove,
njė ditė njė letėr erdhi, dhe befas prapė lotove,
"tė lutem bija ime,tė lutem tė mė falėsh,
mė jep ti sot njė ēast dhe ndjenjat mos mi ndalėsh,

jo kurrė s'tė kam harruar, fajtor pėr ty kam qėnė,
mė ler qė tė tė dua, sa shumė kam pėr tė thėnė,
mė ler qė tė tė prek, mė ler qė tė tė shoh,
tė lutem mos gjyko, sa dua tė tė njoh"...

Dhe letrėn fort shtrėngove dhe zemra fluturoi,
njė ēast harrove dhimbjet qė jeta tė shkaktoi,
i fale qė tė dy, sa shumė kishin munguar,
mos vallė po tė mos vuajmė, nuk dalim tė fituar?!.

Dhe befas ti e njohe, atė qė quhej "at",
sa tepėr e shtrėngove, sa tepėr atė natė,
sa shumė qė kish ndryshuar, sa shumė e kishe dashur,
pėrditė edhe mė tepėr, nė zemrėn fort tė plasur!

Dhe jeta s'tė la kohė, gėzimin tė shijoje,
njė ditė vdekja ta mori, dhe s'munde ta shikoje,
dhe shpirti prapė u vra, sėrish u pėrvėlua,
sa doje tė ish afer...ti thoje-"sa tė dua"!

E humbe,u trishtove dhe ėndrrat seē t'u zhdukėn,
nė thellėsinė e dhimbjes ato njė ditė u futėn,
dhe pėrsėri u struke, thėrrisje lumturinė,
atė qė ty tė mori, shpresat dhe fėmijėrinė...

Dhe pėrsėri u ngrite dhe pėrsėri luftove,
e doje ti pasionin, dashurinė ti doje,
e doje njerėzimin, doje gjithēka tė bukur,
se doje mė trishtimin, pėr jetėn ishe lutur...

Kur zemrėn tėnde shoh, me mijėra drita dalin..
"Akoma ke tė japėsh, akoma do tė falin,
mos ul ti kokėn sot, tė lutem fshiji sytė,
e fortė gjithmonė qėndro, mendo qė je e dytė.

Kur zemrėn tėnde shoh,ylberin e vėshtroj,
sa herė ndeshem me tė,mėrzitjen e largoj,
kur zemrėn tėnde has, dhe shoh sa tepėr vuaj,
ul kokėn dhe largohem..skur tė jem e huaj.

Kur ti fillon mė flet,mė dalin trėndafilat,
kur ti mė reciton, pėr vete bėn bilbilat,
kur sytė e tu i ndjej,shkėlqimi mė mahnit
kur lehtė tė vėshtroj vetevetja mė habit,

jo vetėm ti nuk je, dikush nga lart shikon,
ėngjėlli yt ėshtė bėrė dhe dhimbjen ta largon,
jo s'mund tė jetė i vdekur, se zemrėn ty ta dha,
diēka qe ka shume vlere, ai pėr ty e la"!

Shikimin ti mė hodhe, dhe dorėn mė shtrėngove,
"tė lutem shiko pak- dhe befas mė lėshove-,
je zėri qė mė flet, je zėri im i fshehtė,
je forca qė kam brenda dhe kur s'e kam tė lehtė".

Dhe njėsh me ty u bėra, siē kisha qenė gjithmonė,
me ty vazhdoj unė ecjen, jo s'mund tė jetė vonė,
pasioni, dashuria, ndjenja..sot po mungojnė,
e di qė do ti gjejmė, nuk mundemi ti harrojmė..

Krenare jam pėr ty, ashtu siē je pėr mua,
me ty unė linda mike, shumė fort sot une tė dua,
nuk ka jetė pa disfata, nuk ka jetė tė dhuruar,
tė gjithė po luftojmė, ē'do ditė pėr tė fituar..

Tė gjithė tė fortė tė jemi, jo dhimbja s'na rrėzon,
vėrtetė na lagėn syte, vėrtetė zemra loton,
vėrtetė ne vuajmė jetėn, vėrtetė ka padrejtėsi,
po vetėm njė jetė kemi, s'ia vlen tė rrimė nė zi!

Ia vlen qė ta shijojmė, jo ndjenjat mos harrojmė,
vėrtetė shenjė e kaluara, vėrtetė do ta mendojmė,
po jo tė na pengojė qė dritėn tė shikojmė,
po jo tė na pengojė me ėngjėjt tė vallzojmė..

Tė tashmen tė shikojmė, frikėn ne ta ndalim,
tė duam njerėzimin, gabimet ne ti falim,
gjykimet nuk kanė vlerė as vend nė zemrat tona,
tė ardhmen tė mendojmė, kjo botė ėshtė e jona!

--------------------------------------------------------------------------------
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
ARli
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 64
Age : 33
Location : albania
Registration date : 17/12/2007

MesazhTitulli: Re: poezi te dhimbshme   Thu Feb 28, 2008 8:46 pm

Po te me kujtosh mua
Dil e shiko Henen
Po te me endrrosh mua
Ndiz nje Cigare
Po te me Duash mua
Falma nje Dashuri
Po te me tradhtosh mua

Hapma varrin ti!!!!!!!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ardo.4umer.com
ARli
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 64
Age : 33
Location : albania
Registration date : 17/12/2007

MesazhTitulli: Re: poezi te dhimbshme   Thu Feb 28, 2008 8:46 pm

S'ja dal dot te mos mendoj perty,
s'ja dal dot te mos i kujtoj ata sy,
per ty mendoj gjithmon,
qe kur hap syte ne mengjes dhe deri naten vone!
Fjalet e tua zemren ma mbushin plot, sa qe gjumi sme ze nga emocioni s'ja dal dot!
Kujtoj me mall fytyren tende te embel,
pres me padurim te jem pran teje zemer!
Dashuria per ty me ka ber tjeter njeri,
ke ndryshuar cdo gje tek une,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ardo.4umer.com
ARli
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 64
Age : 33
Location : albania
Registration date : 17/12/2007

MesazhTitulli: Re: poezi te dhimbshme   Thu Feb 28, 2008 8:47 pm

NESE DO TE NDAHEMI!!!
Ne qoftese ne do te ndahemi
Ne dasmen tende do te vij patjeter, por jo si dasmor por si plage e vjeter,
Do te ulem e vetmuar ne nje tavoline, dhe per fatin tim do te ngre dolline,
Dhe e pa ftuar ne dasmen tende do te vij, e strukur e lodhur si nje zog pa fole do te rri,
E me lotet e mi do te pi e do te dehem,
Do ta bej per ty e jo se do te defrehe Ne qofte se pa dashuri do

Ne qofte se pa dashuri do me shohesh, mos mu afro nuk dua te me njohesh
Do ta kuptosh ne heshtje kete urim, e une do te qaj prape, por per fatin tim
E ne qoftese e bukur do te te dukem perseri, mos ma thuaj nuk dua ta dij
Tani te pakten ke pakez meshir, po te lutem femise se pare veja emrin dashurise se vrare!!!
Te dua por edhe dua te te harroj, sepse me ke lenduar shum
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ardo.4umer.com
ARli
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 64
Age : 33
Location : albania
Registration date : 17/12/2007

MesazhTitulli: Re: poezi te dhimbshme   Thu Feb 28, 2008 8:49 pm

Perendia krijoi njeriun
njeriu te krijoi ty,
ti linde per mua
un vdes per ty
Sa yje ka ne qiell
ti smund ti numerosh
sa te dua un ti smund ta imagjinosh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ardo.4umer.com
ARli
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 64
Age : 33
Location : albania
Registration date : 17/12/2007

MesazhTitulli: Re: poezi te dhimbshme   Thu Feb 28, 2008 8:49 pm

Sa te veshtira jane ditet
kur syri loton
kur zemra nuk e ka afer
ate qe e dashuron
si nena ne lindje
si dielli ne perendim
thura keto vargje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ardo.4umer.com
ARli
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 64
Age : 33
Location : albania
Registration date : 17/12/2007

MesazhTitulli: Re: poezi te dhimbshme   Thu Feb 28, 2008 8:51 pm

Sa kohe larg teje do te jem
mall ne zemer do te kem,
nese me sheh me lot ne sy
dije se un po vuaj shum per ty!
per ty o shpirti im
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ardo.4umer.com
eda
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 125
Location : diku midis fantazis dhe realitetit
Registration date : 21/03/2008

MesazhTitulli: Re: poezi te dhimbshme   Fri Mar 21, 2008 4:59 am

Nuk eshte se mendimet me jane mbyllur.
Nuk eshte se nuk dua te shoh drite perseri .
Eshte thjesht, me mungon kjo ,
Kjo qe adhuroj! me mungon ti !

Nuk eshte se femijet, nuk me pelqejne,
por vdes morali ,para syve te mi,
edhe iluzionet e mia vdesin,
perpara trishtimit! me mungon ti !

Nuk eshte se kam harruar qe per burrat ,
te mos tregosh qe dashuron quhet trimeri .
Nuk eshte asnje nga keto por, nuk me pergjigjesh ,
kur te therras !me mungon ti!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
eda
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 125
Location : diku midis fantazis dhe realitetit
Registration date : 21/03/2008

MesazhTitulli: Re: poezi te dhimbshme   Fri Mar 21, 2008 5:00 am

...nga dashuria qe kam per ty,
me koke ne diell fjeta gjate,
dhe s'u pendova qe te desha.
nder mend e kam te te dua prape!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
eda
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 125
Location : diku midis fantazis dhe realitetit
Registration date : 21/03/2008

MesazhTitulli: Re: poezi te dhimbshme   Fri Mar 21, 2008 5:02 am

Ne mengjes kur te zgjohesh
dhe diellin e sapo lindur te shikosh,
ne rrezet e tij nje mesazh do te lexosh
miremengjes e dashur,pac nje dite te mbare
ti duke qeshur...ndersa une duke qare...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
eda
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 125
Location : diku midis fantazis dhe realitetit
Registration date : 21/03/2008

MesazhTitulli: Re: poezi te dhimbshme   Fri Mar 21, 2008 5:03 am

Ti s'me do? s'te dhimsem sado pakez?
Nuk ta mbushkam syrin apo si?
prapseprap ti ndizesh e merr flake
tek shtrengohesh supeve te mi

Mike, epsh e tera, lajka s'dua
As i vrazhdet nuk te sillem dot
Veē me thuaj :sa keshtu si mua
puthur e shtrenguar ke gjer sot?

Une e di, te gjithe hije u bene
Dhe s'ta shuan zjarrin pa mbarim
Preher pa ulur ti s'ke lene
Si po rri tani ne preherin tim

Ne se keto caste ndonje tjeter
Sjell ndermend ti, syckat kur pulit
Mos pande se po merzitem teper
Tjeter kend dhe une kam ne shpirt

S'eshte fat kjo lidhje mendjelehte
po nje flake casti vec, ta dish
Si te njoha rastesishte i qete
"Mirembetesh " do te them serish

Edhe ti do marresh udhen tende
Do besh pluhur ditet plot merzi
Vecse mos lakmo ti marresh mendjen
Kujt s'ka njohur puthje e dashuri

krahe per krah me ndonje tjeter djale
Udhes kur te shkosh ti , ku ta dish?
Mbase dhe une do kem dale
Per shetitje, e shihemi serish

Ti me fort pas tjetrit do te ngjitesh
Dhe me kryet ulur ftotesishte
"Mirembrema " do me pershperitesh
Kurse une "mirembrema, Miss"

Dhe asgje nuk do me trubulloje
S'do me dridhet shpirti per asgje
Kush ka dashur s'mund te dashuroje
Kush u dogj nje here, s'digjet me
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
eda
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 125
Location : diku midis fantazis dhe realitetit
Registration date : 21/03/2008

MesazhTitulli: Re: poezi te dhimbshme   Fri Mar 21, 2008 5:06 am

Te thashe nje here ne mbremje te vish
I dashur nuk erdhe ke faj ta dish
E vetmuar aty gjithe naten po prisja
Ne fytyr e qeshur ne zemer po vdis
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
eda
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 125
Location : diku midis fantazis dhe realitetit
Registration date : 21/03/2008

MesazhTitulli: Re: poezi te dhimbshme   Fri Mar 21, 2008 5:08 am

Per ty mik i vjeter

Kaluan vitet ngadale
ky malli ah po me verbon
mes ecjesh ende te ndjej TY
mes zerash zerin tend degjoj

AH me kumbon nje fjale e vjeter
nje dore mbi sup e perqafuar
nje thenie kaq e fresket sot
ah miku im s'te kam harruar

Ti endesh sot midis kujtimesh
ke vendin tend ne nje ditar
me mallin tend un sot po shkruaj
me lot ne sy te them me fal

Ah sa vite do kalojne
perhere tek un do ngelesh TI
per ndjenjen qe s'ta shpreha dot
do te kujtoj me nostalgji.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
eda
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 125
Location : diku midis fantazis dhe realitetit
Registration date : 21/03/2008

MesazhTitulli: Re: poezi te dhimbshme   Fri Mar 21, 2008 5:09 am

Nga kaq larg me ankth udhėtoj.
Me orė tė tėra pėrmbi re...
Oh!...Kjo orė qė tė arrij,
E di mė pret dhe je atje.


E ēdo tė bėjmė ēastin e parė
Kur tė shikoj unė sytė e tu.
Do tė pėrpij me mallė dhe lotė
Do tė gėnjej: kam qenė kėtu!

Mė pas do ndjejmė qė jemi pranė
Do fillojmė tė themi plot.
Do dalim udhėve tė kėndojmė
Do shuajmė orėt kotė mė kotė.


E shohim prapė rindarjen tonė
Qė pas ca orėsh po na pret.
...Po le mė mirė aty t'i themi,
Se tani poshtė kam vėnė retė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
eda
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 125
Location : diku midis fantazis dhe realitetit
Registration date : 21/03/2008

MesazhTitulli: Re: poezi te dhimbshme   Fri Mar 21, 2008 5:10 am

Mall

Eshte mesi i nates
yjet kane dale
permbi tastier hutuar rri
mundohet mallin ta largoj
mundohem heshtjen ta perpij


vall ku do jesh keto caste ti
dua patjeter te perqafoj
dua te shof ne syte e tu
dua te ndjej qe jetoj

me prek ne sy, ne buze, ne floke
me prek ngadale, por mos me zgjo
me fol ne vesh, ato qe ndjen
te lutem fol, vetem fol

dua te ndjej, se te kam prane
dua te prek, kam mall per ty
me ler te puth, edhe pse larg
na la kjo jete ne te dy

mos ik ti kurre nga endrra ime
aty qendro me ledhato
sado larg teje un do jem
te lutem kurre mos me harro

ja dhe tani, e njejta enderr
te shof cdo nate me lot ne sy
por ti se di,,ste kam treguar
sa mall qe kam un per ty
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
eda
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 125
Location : diku midis fantazis dhe realitetit
Registration date : 21/03/2008

MesazhTitulli: Re: poezi te dhimbshme   Fri Mar 21, 2008 5:11 am

Une jam i burgosuri yt
Rroj me prangat qe ti me ke vene
Po cudi as qelia sme mbyt
Dhe sme mbyt as dritarja e zene
Kur ti prangat mi hodhe ne mish
Une i putha duart e tua
Eshte rast i pashembullt ta dish
Qe xhelatin ta puth e ta dua
Ky burgim sa do te zgjase se di
I perjetshem do te kisha deshire
Po ti eja me shpesh ne qeli
Te burgosurit tend i vjen mire
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
eda
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 125
Location : diku midis fantazis dhe realitetit
Registration date : 21/03/2008

MesazhTitulli: Re: poezi te dhimbshme   Wed Apr 02, 2008 1:43 am

do te behem zog

e ti s' do te me njohesh

do te vi ne dasem

kur ti te martohesh

do ti bi daulles

per lumturine tuaj

kurse une e mjera vetem,

vuaj dhe vuaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
eda
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 125
Location : diku midis fantazis dhe realitetit
Registration date : 21/03/2008

MesazhTitulli: Re: poezi te dhimbshme   Wed Apr 02, 2008 1:43 am

Lumturin qe patem ende e kujtoj
kthehu prape te lutem se smund te te harroj
isha e lumtur ne pėrqafimet tua
nuk mund te te harroj ,se akoma te dua
i kujtoj ēastet e jetes sone , kthehu prape te lutem
kthehu sa s'ėshte vonė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: poezi te dhimbshme   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
poezi te dhimbshme
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Agim Xhemali :Partia Enverit
» Monda Korca: Dua DIELL.....diell DUA!-poezi -nga Raimonda Moisiu

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
ARDO FORUM :: Zona e Nxehtė - Dashuria-
Kėrce tek: