ARDO FORUM

Miresevini ne forumin tone.
 
ForumForum  PortalliPortalli  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  ChatChat  

Share | 
 

 Golem, alkooli metilik shkaktoi vdekjen e ēiftit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ARli
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 64
Age : 33
Location : albania
Registration date : 17/12/2007

MesazhTitulli: Golem, alkooli metilik shkaktoi vdekjen e ēiftit   Mon Jan 14, 2008 8:19 pm

Policia dyshon se Rrumbullaku dhe Xibraku mund tė jenė vrarė


Pas analizave qė i janė bėrė verės nga e cila njė ēift gjeti vdekjen dy ditė mė parė nė Durrės, ekspertėt bėjnė me dije se nė pije ka pasur njė pėrqindje tė lartė tė alkoolit metilik. Sipas tyre, kjo pėrbėrje ka shkaktuar vdekjen e menjėhershme tė Tomi Rrumbullakut dhe Diana Xibrakut nė njė lokal tė Durrėsit. Hetimi, tashmė ėshtė pėrqendruar nė faktin nėse vera i kishte nė pėrbėrjen e saj kėto kimikate, si pasojė e prodhimit, apo dikush ia ka injektuar shishes, me qėllim vrasjen e tyre. Gjithsesi, zbulimi i alkoolit metilik ka rikthyer frikėn e pėrdorimit tė kėsaj substance pėr prodhimin e pijeve alkoolike. Tregu shqiptar i pijeve ka njė histori tragjike me kėtė kimikat. Nė vitet ‘92-‘93, njė substancė e tillė u pėrdor nė mėnyrė masive pėr prodhimin e konjakut, fėrnetit dhe pijeve tė tjera, si pasojė e konsumimit tė tė cilave humbėn jetėn mbi 20 persona vetėm nė kryeqytet. Megjithatė, nuk dihet ende nėse kemi tė bėjmė me njė rigjallėrim tė prodhimit klandestin tė pijeve me kimikate vrasėse, apo me njė plan pėr vrasjen e ēiftit, i cili ishte protagonisti i njė historie dashurie jashtėmartesore.

Burime nga mjekėsia ligjore thanė se nė verėn e llojit "Kabėrnet" francez, u gjet njė sasi e madhe e alkoolit metilik, substancė industriale vdekjeprurėse pėr njerėz, nėse hidhet nė masė tė madhe. Ditėn e djeshme, ekspertė tė Institutit tė Shėndetit Publik dhe tė Mjekėsisė-Ligjore, tė cilėt kanė analizuar ushqimet, si dhe verėn e konsumuar, kanė dalė nė pėrfundimin se nė kėtė tė fundit ėshtė gjendur pėrqindje e lartė e alkoolit metilik. Ndėrkohė, hetimet e policisė pėr vdekjen e tyre tashmė janė ndaluar nė faktin se kimikati nė sasi tė madhe ishte pėrbėrės i verės sė konsumuar mė parė, apo nėse dikush e ka hedhur nė shishe pėr vrasjen e burrit dhe gruas. Hetimet janė duke u zhvilluar nga njė grup i policisė sė Durrėsit, me ndihmėn dhe tė ekspertėve tė mbėrritur atje nga Tirana. Dy personat e lartpėrmendur vdiqėn teksa ishin duke ngrėnė nė njė restorant. Pėr kėtė arsye, grupi hetimor shoqėroi edhe pronarin e hotelit ku po drekonin viktimat, ndėrkohė qė mė pas ai ėshtė lėnė sėrish i lirė. Policia tha se nuk ka ndonjė provė se ai ėshtė i implikuar nė kėtė ngjarje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ardo.4umer.com
 
Golem, alkooli metilik shkaktoi vdekjen e ēiftit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
ARDO FORUM :: Temat Ditore-
Kėrce tek: